Súboj dvoch bezpilotných vozidiel Robocar už čoskoro realitou

Robocar - Paríž

Už o mesiac by malo byť predstavené druhé bezpilotné vozidlo Robocar. Následne by sa mali začať práce na čo najskoršom priamom súboji dvoch autonómnych áut na trati. Informuje o tom Autosport.

Prvé z vozidiel Robocar zažilo verejnú premiéru minulý mesiac v Paríži prostredníctvom kompletného absolvovaného kola. Technologický riaditeľ rodiacej sa série Roborace Bryn Balcombe pre spomínaný zdroj prezradil, že druhé auto by malo byť hotové v júni. „Máme množstvo príležitostí na skúšanie rozličných vecí. Roborace je definovaný pretekárskym súťažením. Ak si zoberieme tradičný formát desiatich áut, ktoré jazdia za sebou a medzi nimi je veľmi malý rozdiel. Stane sa z toho diferenciácia času na kolo.“

„Hľadáme formáty z krátkodobého, strednodobého a dlhodobého hľadiska. Doteraz nebolo nič konkrétne určené, ale zahŕňa to cestne relevantné záležitosti ako premávka na trati. Ak hovoríme o súťaži v autonómnom jazdení, potrebujeme posúvať hranice autonómneho pilota a nie limity pohonnej jednotky, šasi, aerodynamiky alebo pneumatík. Je to o schopnosti vnímať, premýšľať a konať,“ pokračuje predstaviteľ projektu Roborace.

Podľa najnovších informácií nebude možné stihnúť organizovať premiérové preteky Roborace počas prvých pretekov FE sezóny 2017/2018 v novembri v Hongkongu. „Zvyšok sezóny bude zameraný na vývoj a zlepšovanie platformy, čo by umožnilo príchod tímov. Tím napíše algoritmus pilota ovládaného umelou inteligenciou, oni na seba berú zodpovednosť, oni určujú úroveň výkonu. Hardvér je zadefinovaný nami. Zhromažďujeme dáta, ktoré môžeme zdieľať so všetkými tímami, takže ich môžu využiť pri tréningu. V zákulisí budujeme simulátorové prostredie. Naším cieľom je predstaviť pracovnú platformu a čakať na príchod tímov.“

Robocar zažil premiéru v Paríži, kde absolvoval jedno kompletné kolo pri veľmi nízkej rýchlosti „Prvou vecou je, aby auto pochopilo svoje prostredie tak, aby vedelo, ako má konať. Rýchlosť predstavuje akciu. Je to o rozhodnutí. Dokáže auto jazdiť bezpečne vo veľkej rýchlosti? Dokázali sme, že auto vie, kde sa po celý čas nachádza; vie, kde sú okolité objekty. Je to presne ako s človekom, postupne sa môže snažiť o prekonávanie hraníc,“ dodáva Balcombe.

Zdroj: Autosport.com, foto: Roborace.com

comments