Ako dopadli premiérové preteky Roborace? Devbot 2 havaroval!

Devbot - Roborace - Buenos Aires

Dátum 18. 2. 2017 mal byť pre Roborace pamätný a možno aj prelomový. Môžeme s tým po sobotnej Buenos Aires ePrix súhlasiť? Čiastočne áno, čiastočne nie.

Aké boli očakávania?

Už dlhšie bolo známe, že práve argentínska metropola by mohla byť prvým dejiskom pretekov bezpilotných vozidiel riadených umelou inteligenciou. K tejto informácii sme sa však nedostali tak ako k väčšine noviniek z prostredia Formuly E, ktoré sú hojne prezentované na rôznych sociálnych sieťach. Prečo je to tak? Po sobote môžeme dedukovať, že sa organizátori vyhli výraznejšej mediálnej „masáži“ bez istoty výsledku. A oprávnene. Poďme ale poporiadku.

Tým, ktorým je zámer a problematika Roborace známa, nemusíme vysvetľovať, že ide o pripravovanú sériu, ktorá má byť platformou pre vývoj autonómnych vozidiel. Tie by mohli o niekoľko (desiatok) rokov nahradiť klasické, človekom ovládané autá, aké poznáme dnes. Bezpilotný šampionát sa popri Formule E vezie na vlne mediálnej propagácie, o ktorú sa stará Medzinárodná automobilová federácia na čele s jej prezidentom Jeanom Todtom, šéf Formuly E Alejandro Agag a v neposlednom rade tvorca nového projektu Denis Sverdlov, ktorého podrobnejší profil si môžete prečítať TU.

Aké sú fakty? Roborace ani náhodou nemôžeme považovať za motoršport, pretože v ňom úplne absentuje ľudský faktor. Pravda, ak nezachádzame do krajnosti a neberieme do úvahy programátorov a dodávateľov hardvéru. Táto kategória má predstavovať platformu, ktorá vývojárom ponúkne priestor na testovanie softvéru v tých najnáročnejších pretekárskych podmienkach. Vozidlá by mali mať k dispozícii základný mód jazdy, ale aj pretekársky režim, tzv. fight mode. Počas každej ePrix by v rámci sprievodnej série mali diváci sledovať dvoje pretekov Roborace.

Realita (ne)splnila očakávania

Ako vyzerala „pretekárska“ premiéra? Ťažko bolo vopred odhadovať, ako budú vyzerať prvé preteky bezpilotných vozidiel a koľko sa ich na trati v Buenos Aires vlastne ukáže. Už počas piatkového dňa však vysvitlo, že sao preteky postará len dvojica áut s označením Devbot 1 a Devbot 2.

Tím sa najprv pripravoval na piatkové testy na okruhu Puerto Madero

Kompetentní hlásili úspešne zvládnutie testov s tým, že sobota prinesie premiérový pretekársky deň pre novú sériu.

Nevedno, či ide o definitívnu podobu vozidiel nazývaných tiež Robocar(s) alebo len o vývojový model, pretože skutočnosť sa od plánov dizajnéra Daniela Simona výrazne líši. Pre porovnanie uvádzame najprv návrh autonómneho stroja a pod ním aj reálnu podobu vozidiel Devbot 1 a Devbot 2, ktorých dočasné sfarbenie malo pripomínať miestne futbalové kluby.

Robocar - Roborace - Michelin

Autá sa vydali na okruh okolo 18:00 nášho času.

Ťažko povedať, koľko času strávili reálne na trati, ale organizátori o 18:52 hlásili úspešnú premiéru „pretekov“ (dvoch vozidiel)

Zaujímavá situácia nastala po tom, ako sa na trati objavil zatúlaný pes. Ku kolízii našťastie nedošlo.

Istota je istota

Nehoda! A týmto sa dostávame k tomu, prečo neboli tieto „preteky“ vopred nahlas propagované. Vozidlo Devbot 2 malo počas jazdy incident na trati. Nikomu sa však nič nestalo.

Z výhry sa napokon „radoval“ Devbot 1, ktorý dosiahol maximálnu rýchlosť 186km/h.

Predstavitelia Roborace sa po premiérových „pretekoch“, ktoré sa skôr podobali na skúšobnú jazdu dvoch autonómnych vozidiel na trati, vyjadrovali pozitívne. Pre iných to bola len ouvertúra pred niečím väčším, atraktívnejším a dramatickejším. Verme, že to tak naozaj bude. Už teraz sa nevieme, dočkať videa z Argentíny, ktoré možno ponúkne bližší pohľad na zákulisie i dianie na trati. Ďalšie preteky by sme mali sledovať 1. apríla ako sprievodné podujatie pretekov Formuly E v Mexiku City.

Foto: Roborace

comments