FOTO: Tvorcovia Roborace nesklamali, takto vyzerá Robocar naživo!

Robocar - predstavenie - Alejandro Agag. Denis Sverdlov a Daniel Simon

Predstavitelia Roborace dnes svetu predstavili vozidlo Robocar. Stalo sa tak na kongrese Mobile World 2017 v Barcelone. Prezentáciu viedli šéf Roborace Denis Sverdlov a hlavný dizajnér Daniel Simon. Záštitu nad prvou sériou bezpilotných vozidiel má šéf Formuly E Alejandro Agag, ktorý sa takisto zúčastnil na slávnostnom predstavení prelomového vozidla. Práve Formula E má byť akýmsi veľkým bratom Roborace. Fanúšikovia elektrickej kategórie sa môžu tešiť na preteky Roborace, ktoré budú môcť sledovať v rámci pretekárskeho víkendu. Vozidlá Robocar budú ovládané algoritmami a umelou inteligenciou. Rozdiel medzi víťazmi a porazenými bude spočívať v čo najlepšie vytvorenom softvéri.

„Pre Roborace je to veľký moment, keďže vozidlo Robocar ukazujeme svetu a robíme tak ďalší veľký krok v rámci pokračovania bezpilotnej elektrickej technológie. Som nesmierne hrdý na celý tím, na našich partnerov a najmä na prácu Daniela, ktorý vytvoril túto nádhernú mašinu. Bolo pre nás veľmi dôležité, aby sme vytvorili emocionálne spojenie k bezpilotným autám a o čosi viac k sebe priblížili ľudí a roboty. Progres s konceptom Devbot na trati a skonštruovanie vozidla Robocar za menej než rok je výnimočným počinom. Nevieme sa dočkať ďalšieho pokračovania tohto dobrodružstva, ktoré je spojené s ďalším učením sa,“ prezradil nadšený Denis Sverdlov, prvý muž tohto prelomového projektu.

Dych vyrážajúce parametre

Vozidlo, ktoré navrhol Daniel Simon, váži 975 kg, je 4,8 metra dlhé a 2 metre široké. Poháňajú ho 4 elektromotory, každý s výkonom 300 kW; batéria má kapacitu 540 kWh. Auto je vytvorené z karbónových vlákien a nemalo byť mať problém dosiahnuť rýchlosť na úrovni 320 km/h. Pochopiteľnou súčasťou tejto novinky je množstvo technologických prvkov, ktoré umožňujú samovoľné riadenie. Robocar ma 5 lidarových senzorov, 2 radary, 18 ultrazvukových senzorov, 2 optické rýchlostné senzory a 6 kamier. Mozog vozidla s označením Drive PX2, ktorý vytvorila spoločnosť Nvidia, zvládne 24 miliárd operácii za sekundu. Auto bude zaznamenávať údaje okolo seba v 360 stupňovom priestore.

„Roborace otvára nové dimenzie, kde sa motoršport stretáva s nezastaviteľným vzostupom umelej inteligencie. Okrem posúvania inžinierskych hraníc sme sa zamerali na dizajn každej časti Robocaru. Hrdí sme predovšetkým na predstavený funkčný stroj, ktorý je verný pôvodnému konceptu. Je to rarita v oblasti automobilového dizajnu a svedectvo nášho odhodlania. Je skvelé ho vypustiť do sveta,“ prezradil hlavný dizajnér bezpilotného auta Daniel Simon.

Dnes predstavené vozidlo zaujalo aj lakovaním, ktorého súčasťou sú logá spoločností Lego, Visa, DHL, Allianz, NVIDIA, Charge a Michelin. Termín začiatku riadnej pretekárskej série je značne nejasný. Od začiatku projektu sa hovorilo o roku 2017, čo sa sčasti aj splnilo. Premiéru, o ktorej sme už informovali, zažili dve vozidlá s označením Devbot 1 a Devbot 2 len nedávno na okruhu v Buenos Aires, kde došlo aj k nehode jedného z áut. Ďalšie preteky by sme mali sledovať už 1. apríla počas Mexiko City ePrix. Vozidlá Devbot budú využívané na testovanie a predvádzacie jazdy do konca roka 2017. Ešte tento rok by sme však mali priamo na trati vidieť dve vozidlá Robocar.

Takto vyzerá Robocar

Robocar - Denis Sverdlov a Daniel Simon

Robocar

Robocar

Robocar

Robocar

Robocar

Zdroj: FIAFormulaE.com, foto: Roborace.com, Twitter

comments